آموزش asp.net – قسمت دوم – نصب و راه اندازی محیط asp.net

developzoom-asp-environment-setup

ASP.NET یک لایه انتزاعی در بالای HTTP که برنامه های کاربردی وب ساخته می شوند فراهم می کند. ASP.NET موجودیت های سطح بالا مانند کلاس ها و مولفه های شی گرایی را فراهم می کند.

ابزار کلیدی برای ساخت برنامه های کاربردی ASP.NET ویژوال استودیو است. در این آموزش، ما با ویژوال استودیو ۲۰۰۸ کار می کنیم.

ویژوال استودیو یک محیط توسعه یکپارچه برای نوشتن، کامپایل کردن، و اشکال زدایی کد است. ویژوال استودیو یک مجموعه کامل از ابزارهای توسعه برای ساخت برنامه های کاربردی وب ASP.NET، خدمات وب، برنامه های کامپیوتری، و برنامه های کاربردی تلفن همراه را فراهم کرده است.

نصب و راه اندازی

مایکروسافت یک نسخه رایگان از ویژوال استودیو که شامل SQL Server نیز است را فراهم می کند و می توانید آن را از www.visualstudio.com دریافت کنید.

مرحله ۱ – هنگامی که دانلود کامل شد، نصب کننده (installer) را اجرا کنید. پنجره زیر نمایش داده خواهد شد.

asp.net

مرحله ۲ – بر روی دکمه نصب کلیک کنید و تا مراحل نصب شروع شود.

asp.net

مرحله ۳ – هنگامی که فرایند نصب با موفقیت انجام شد، شما پنجره زیر را خواهید دید. این پنجره را ببندید و در صورت نیاز کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کنید.

asp.net

مرحله ۴ – ویژوال استودیو را از منوی Start باز کنید. پنجره زیر باز خواهد شد. ممکن است باز شدن آن برای اولین بار به خاطر آماده سازی کمی طول بکشد.

asp

مرحله ۵ – هنگامی که تمام مراحل انجام شد شما پنجره اصلی ویژوال استودیو را خواهید دید.

visual studio

حال یک پروژه جدید از مسیر زیر ایجاد کنید:

File → New → Project

asp new project

محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو (Visual Studio IDE)
پنجره new project اجازه می دهد تا یک قالب برای برنامه از قالب های موجود انتخاب کنید

visual studio IDE

هنگامی که شما یک وب سایت جدید را شروع می کنید، ASP.NET  پوشه ها و فایل های شروع برای سایت را فراهم می کند، از جمله دو فایل برای فرم وب اولیه سایت. فایل با نام Default.aspx شامل کدهایHTML  و ASP که فرم را تعریف می کنند، و فایل با نام Default.aspx.cs  (برای کد نویسی C#) و یا فایل با نام Default.aspx.vb (برای کد نویسیVB ) شامل کد به زبانی که شما انتخاب کرده اید و این کد مسئول عملیات اجرا بر روی فرم است.

پنجره اصلی در محیط برنامه نویسی ویژوال استودیو پنجره Web Forms Designer است. پنجره های دیگر Toolbox، Solution Explorer  و Properties window هستند. شما از designer  برای طراحی فرم وب استفاده می کنید، برای اضافه کردن کد برای کنترل فرم تا اینکه فرم با توجه به نیاز شما کار کند، از ویرایشگر کد (code editor) استفاده می کنید.

کار با View ها و پنجره ها در ASP.NET

شما می توانید با پنجره ها به روش های زیر کار می کنید:

 • برای تغییر Web Forms Designer از یک view به دیگری، روی Design و یا source button کلیک کنید.
 • برای بستن یک پنجره، روی دکمه بستن بر در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و برای نمایش دوباره، آن را از منوی View انتخاب کنید.
 • برای پنهان کردن یک پنجره، بر روی دکمه Auto Hide آن کلیک کنید. پنجره به یک تب تغییر می کند. برای نمایش دوباره، دوباره بر روی دکمه  Auto Hide کلیک کنید.
 • برای تغییر اندازه یک پنجره، فقط آن را بکشید.

asp

اضافه کردن پوشه ها و فایل ها به وب سایت

هنگامی که یک فرم وب جدید ایجاد می شود، ویژوال استودیو به صورت خودکار،  HTML شروع را برای فرم و نمایش آن در Source view درweb forms designer  تولید می کند. پنجره Solution Explorer برای اضافه کردن هر گونه فایل های دیگر، پوشه ها و یا هر آیتم موجود در وب سایت استفاده می شود.

 • برای اضافه کردن یک پوشه استاندارد، بر روی پروژه و یا پوشه که می خواهید به آن فولدرهایی اضافه کنید  در  Solution Explorer راست کلیک کنید و پوشه جدید را انتخاب کنید.
 • برای اضافه کردن یک فولدر NET، روی پروژه در Solution Explorer راست کلیک کنید و فولدر را از لیست انتخاب کنید.
 • برای اضافه کردن یک آیتم موجود به سایت، بر روی پروژه و یا پوشه که می خواهید آیتم به آن اضافه کنید در Solution Explorer راست کلیک کنید و از پنجره باز شده آیتم را انتخاب کنید.

پروژه ها و Solution ها

نرم افزار  ASP.NET معمولی شامل آیتم های  بسیاری است:  فایل محتوای وب (aspx)، فایل های منبع  (.cs) ،فایل های ترکیب شده (.dll and .exe files)، فایل پایگاه داده (.mdb files)، منابع، آیکون ها، کنترل های کاربر و فایل های متفرقه دیگر و فولدرها. تمامی این فایل ها که وب سایت را تشکیل می دهند در Solution موجود است.

هنگامی که یک وب سایت جدید ایجاد شود  VB2008 به طور خودکار یک solution ایجاد کرده و آن را در solution explorer نمایش می دهد.

Solution ها ممکن است شامل یک یا چند پروژه باشند. پروژه شامل فایل های محتوا، فایل های منبع و فایل های دیگر مانند منابع داده ها و فایل های عکس باشند. به طور کلی، محتویات یک پروژه به صورت ترکیبی از فایل اجرایی (.exe) و یا فایل کتابخانه پیوند پویا (.dll)  کامپایل می شود.

به طور معمول یک پروژه شامل فایل های محتوای زیر است:

 • Page file (.aspx)
 • User control (.ascx)
 • Web service (.asmx)
 • Master page (.master)
 • Site map (.sitemap)
 • Website configuration file (.config)

ساخت و اجرای یک پروژه

شما می توانید یک برنامه را با روش های زیر اجرا کنید:

 • Selecting Start
 • Selecting Start Without Debugging from the Debug menu,
 • pressing F5
 • Ctrl-F5

program is built به معنی، تولید شدن فایل های با پسوند .exe یا فایل های .dll  با انتخاب یک فرمان از منوی Build تولید می شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “آموزش asp.net – قسمت دوم – نصب و راه اندازی محیط asp.net”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی را در کادر زیر بنویسید *

به ما بپیوندید